DETAILLs
NASTAVA > Erasmus+ projekti > DETAILLs
DEsign Tools of AI in Sustainability Living Labs (DETAILLs)
DETAILLs ima za cilj povećati broj studenata visokog obrazovanja koji su sposobni konstruirati održive proizvode korištenjem metoda umjetne inteligencije kroz novi model Living Lab-a (DETAILLs Living Lab).
Motivacija ovog projekta je rješavanje potrebe za održivim razvojem i podrška naporima sveučilišta da stvori generaciju stručnjaka koji mogu primijeniti metode konstruiranja temeljene na umjetnoj inteligenciji (AI) u svom radu. Potrebu za ponovnim promišljanjem i rekonstrukcijom postojećih proizvoda naglašava i Europska komisija kako bi se postigli ciljevi održivog razvoja i strategije za nultu emisiju (Circular by Design, https://www.eea.europa.eu/publications/circular-bydesign). Iako je nužno preispitati postojeće proizvode, to zahtijeva da studenti i stručnjaci promijene postojeće obrasce. U tom kontekstu, umjetna inteligencija (AI) može podržati pretraživanje prostora konsturiranja otkrivanjem rješenja koja inženjeri teško mogu predvidjeti. Kako bi pridonio ovom globalnom naporu, predloženi projekt ima za cilj pripremiti studente za korištenje metoda konstruiranja temeljenih na AI-ju s fokusom na održive inženjerske prakse kroz razvoj novog modela Living Lab (LL) usmjerenog na AI i održivost.
Danas Living Labs okupljaju istraživače, studente, tvrtke i krajnje korisnike kako bi zajednički stvarali inovativna rješenja za stvarne probleme. Oni pružaju mjesto za razmjenu znanja među dionicima i suradnju na razvoju novih rješenja. Primarna motivacija ovog projekta je razjasniti ulogu AI metoda i alata u inženjerskom kontekstu. Uz AI alate, tvrtke će biti podržane u konstruiranju održivih proizvoda, budući da će moći usvojiti pristup temeljen na podacima. Projekt daje veliki značaj jačanju uloge sveučilišta kao središta znanja. Osnaživanje sveučilišta i njihovih studenata osigurava da se prakse AI-održivog konstruiranja nastave razvijati kroz akademska istraživanja i razvoj, potičući kolaborativni ekosustav u kojem sveučilišta i tvrtke zajedno kreiraju nova rješenja.
Iz akademske perspektive, projekt stvara okvir za poučavanje koji se može izvoditi i prilagoditi različitim europskim sveučilištima. Okvir pruža sveučilištima praktičnu metodu za jednostavno podučavanje održivih inženjerskih praksi temeljenih na AI metodama u njihove postojeće studisjke programe, bez opsežnog ulaganja u resurse. Iz perspektive industrije, projekt nudi praktične metode konstruiranja temeljene na AI tehnologijama koje se mogu lako integrirati u procese donošenja odluka kako bi se omogućio konstruiranje i rekonstruiranje održivih proizvoda, usluga i procesa koji ispunjavaju očekivanja kupaca i regulatorne zahtjeve. Na taj način projekt nastoji značajno pridonijeti širokoj primjeni održivih inženjerskih praksi u poslovnoj zajednici.
Institucija koordinator je University of Pisa (koordinator Prof. Filippo Chiarello), a osim UNIZAG-FSB sudjeluju i Chalmers University of Technology, University of Salamanca i tvrtka Beam Me Up iz Italije. Projekt se izvodi od 2023. do 2026.
Koordinator projekta za FSB je prof. dr. sc. Mario Štorga. Osim njega, u projektu sudjeluju i izv. prof. dr. sc. Stanko Škec, doc. dr. sc. Tomislav Martinec, dr. sc. Marija Majda Škec, Fanika Lukačević, mag. ing. mech., Jelena Šklebar, mag. ing. mech. i Zvonimir Lipšinić, mag. ing. mech.